Dom i rodzina

Jak wyczyścić elewację bez rozkładania rusztowania? Z podnośnikiem!

Podnośniki koszowe to sprzęt, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Często jednak jest potrzebny na krótki okres czasu i niezbyt regularnie. Zakup tak zaawansowanego sprzętu jest wtedy nieopłacalny – lepszym rozwiązaniem jest wynajem podnośnika koszowego na godziny lub na kilka dni, gdy praca jest bardziej zaawansowana. W jakich sytuacjach podnośnik tego typu się sprawdzi? Czy czyszczenie elewacji z podnośnika jest łatwiejsze niż wykonywanie tej samej czynności na rusztowaniu?

Podnośnik koszowy – specyfika sprzętu i sytuacje w jakich się przydaje

Podest ruchomy, jak brzmi właściwa nazwa podnośnika koszowego to maszyna budowlana, która została wyposażona w kosz osobowy. Jej pierwotnym zadaniem miało być dostarczanie osób i materiałów na określone miejsce pracy, dlatego mogą się poruszać zarówno w pionie, jak i poziomie. Z biegiem czasu użytkownicy zaczęli dostrzegać szersze możliwości wykorzystania takiej maszyny i zwiększyła się jej popularność.

Sprzęty tego typu różnią się jednak od siebie, gdy chodzi o rodzaj zastosowanego w nich napędu, dzięki czemu można znaleźć podnośnik dostosować do potrzeb i specyfiki konkretnej sytuacji i przedsiębiorstwa. Są to podnośniki koszowe spalinowe i elektryczne. Te pierwsze przeznaczone są do prac na zewnątrz budynków, ponieważ wytwarzają spaliny – mają jednak zazwyczaj większy udźwig. Maszyny z napędem elektrycznym nie generują spalin, dlatego mogą być użytkowane wewnątrz pomieszczeń magazynowych czy hal produkcyjnych. 

Różne są również typy podnośników ze względu na konstrukcję. Nożycowe po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca i łatwiej je transportować. Teleskopowe pozwalają na wykonanie pełnego obrotu koszem i na udźwig dużo większych ciężarów. Podnośniki o konstrukcji przegubowej pozwalają na pracę nie tylko na dużej wysokości, ale również odległości od podłoża w każdym kierunku.  

Wynajem podnośnika – zalety rozwiązania

Każde przedsiębiorstwo różni się specyfiką działalności. Również zadania, które wykonać mają osoby prywatne różnią się od siebie. W przypadku gdy podnośnik koszowy potrzebny jest tylko okazyjnie lub jednorazowo warto zdecydować się na jego wynajem. Jest to mniejszy jednostkowo koszt, a sprzęt zostaje dowiedziony przez wynajmującego na określone miejsce. W przypadku czyszczenia elewacji skuteczna praca trwać będzie tylko kilka godzin, można wtedy wybrać wynajem na godziny. Z wynajmu podnośnika koszowego korzystają również sadownicy – wykorzystują oni sprzęt do pielęgnacji i zbiorów z wysokich drzew. W takich wypadkach najem będzie sezonowy – zazwyczaj na okres tylko kilku miesięcy. To wygodne rozwiązanie gdyż koszt najmu jest dużo niższy, dlatego jeśli jest to maszyna potrzebna tylko od czasu do czasu, warto rozważyć taką opcję. 

Czyszczenie elewacji z podnośnika – dlaczego jest szybsze i łatwiejsze niż z rusztowania?

Jednym z podstawowych zastosowań, do których wykorzystywany jest podnośnik koszowy przez osoby prywatne, jest czyszczenie domowej elewacji. Nie jest tajemnicą, że front budynku, jego ściany czy nawet dach brudzą się wraz ze zużyciem. Rozwiązaniem problemu jest wyczyszczenie ich myjką ciśnieniową. Wykorzystanie do tego podnośnika koszowego pozwala na sprawne wykonanie tej pracy. Nie ma potrzeby rozkładania rusztowania na całej przestrzeni dookoła domu – wystarczy sprawnie zmieniać pozycję podnośnika, aby wszystko odbyło się łatwo i szybko. Rozkładanie rusztowania wokół budynku jest czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy, a podnośnik koszowy pozwoli uporać się z pracą zdecydowanie szybciej.