Dom i rodzina

Wiązary dachowe – kiedy warto je stosować?

Wiązary dachowe Elbląg to elementy nośne wiązarów dachowych. Przenoszą obciążenie dachu na główne podpory, czyli ściany i kolumny. Kratownica jest wykonana głównie z drewna, ale jest również wykonana ze stali. Pierwsze zastosowanie kratownic zyskało popularność w Ameryce Północnej (głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Obecnie kratownice są również wykorzystywane w budownictwie rolniczym, przemysłowym i mieszkalnym, w tym przy budowie domów szkieletowych. Z definicji wiązary dachowe są elementami konstrukcyjnymi dachu (wiązary dachowe). Rolą więźby dachowej jest przeniesienie bezpośredniego ciężaru własnego kratownicy, pokrycia dachu i dodatkowych obciążeń (np. Śniegu) na główne podpory (tj. Ściany i słupy nośne). Wiązary dachowe stosowane w budynkach mieszkalnych są zwykle wykonane z drewna. Kratownice stalowe (kratownice, belki blaszane) są zwykle używane do ram i budynków przemysłowych.

Wiązary dachowe drewniane 

Do niedawna budowa bezpiecznego dachu wymagała dużej wiedzy i doświadczenia od zespołu stolarzy. Ludzkie zaniedbanie lub błąd może spowodować problemy w użytkowanym budynku, a nawet doprowadzić do katastrof budowlanych. Obecnie coraz częściej stosuje się prefabrykaty, dzięki czemu dachy można wytwarzać wydajnie, szybko i dokładnie. Wśród tych elementów znajdują się wiązary dachowe, które są często stosowane na budowach w całej Polsce. Kratownice są produkowane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy w postaci gotowych elementów. W ten sposób nie ma potrzeby składania całej kratownicy jednym elementem, co przyspiesza wszystkie prace budowlane. W ten sposób, ponieważ do produkcji wykorzystywane jest drewno najwyższej jakości o odpowiednim kształcie i parametrach technicznych, eliminowane są również błędy w wykonaniu. Ważne jest to, że kratownice drewniane mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze i kształcie. O wszystkim przeczytasz tu: https://wiazarydrewniane.pl/.

Wiązary drewniane koszt

Cena wiązarów dachowych wykonanych z wiązarów prefabrykowanych uzależniona jest od wielkości dachu oraz drewna użytego do wykonania elementów drewnianych. Przykładowo przy powierzchni dachu 200 mkw. Cena drewnianej kratownicy to zazwyczaj około 8-10 000 zł. Robocizna jest znacznie tańsza, koszt to około 3000 zł (transport, montaż, naprawa). Oczywiście czynsz za dźwig powinien być wliczony w koszt.

Wiązary prefabrykowane

Kratownice kratowe, inaczej prefabrykowane, są typowymi kratownicami fabrycznymi. Są bardzo wytrzymałe i jednocześnie lekkie, dzięki czemu nie potrzeba wielu punktów podparcia dla tego rodzaju konstrukcji dachowej. Prefabrykowane kratownice mogą pełnić swoje funkcje bez nadmiernego obciążania konstrukcji budynku. Obecnie ta forma kratownicy jest najczęściej stosowana w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. W budownictwie mieszkaniowym kratownice te stosuje się np. Do dachów spadzistych, ale także do dachów dwuspadowych nieużywanych poddaszy. W budynkach przemysłowych ta forma kratownicy wykorzystywana jest do tworzenia hal produkcyjnych, supermarketów i budynków rolniczych. Jednak pomimo zalet wspomnianych wyżej prefabrykowanych kratownic, nie brakuje też przeciwników. Zwrócili uwagę, że ten rodzaj kratownicy może być stosowany tylko do dachów o nieskomplikowanej karoserii.